گام سوم ( نصب و راه اندازي برنامه ثنا )

بعد از اينكه مطمئن شديد نيازمنديها بر روي سيستم شما نصب شده اند و يا آنها را نصب كرديد بر روي فايل دانلود شده كه فايل نصب نرم افزار است دو بار كليك كنيد تا اجرا شود و سپس طبق تصاوير زير مراحل نصب را طي نماييد.


بعد از اجراي نصب نرم افزار پنجره زير نمايش داده مي شود بر روي Next كليك كنيد تا پنجره مجوز استفاده از نرم افزار نمايش داده شود.


دكمه راديويي كه خط قرمز دور آن قرار دارد را انتخاب كنيد تا داخل آن به حالت پر شود و دكمه Next روشن شود با اين كار شما مجوز استفاده از اين نرم افزار را قبول كرده ايد سپس بر روي Next كليك كنيد.


دراين قسمت مسير نصب نرم افزار را مشخص مي كنيد و سپس بر روي Next كليك كنيد.


بر روي Next كليك كنيد.


در اين قسمت اطلاعات نصب را نشان مي دهد. بر روي Next كليك كنيد تا شروع به نصب نرم افزار كند.


در اين پنجره موفقيت در نصب را نمايش مي دهد.


بعد از نصب در دسكتاپ آيكون نرم افزار افزوده مي شود دو با بر روي آن كليك كنيد تا تنظيمات اوليه انجام شود. توجه داشته باشيد كه براي اولين بار نرم افزار بايد با مدير سيستم اجرا شود براي اين منظور مي توانيد بر روي آيكون نرم افزار راست كليك كنيد و Run as administrator را كليك نماييد.بعد از نصب بايد اين تنظيمات صورت گيرد. اين تنظيمات فقط يك بار انجام مي شود. نام كاربري و رمز عبور و تكرار رمز عبور را وارد نماييد و سپس بر روي جديد كليك كنيد تا تنظيمات ظاهر شود و پنجره به شكل زير نمايش داده شود.مورد پيش فرض براي زماني استفاده مي شود كه براي نصب ار فايل نصبي استفاده شود كه تمام نرم افزار هاي پيش نياز را در خود داشته و نصب پيش نياز ها توسط همان فايل نصب شوند كه حجم اين نصب به دليل قرار دادن پيش نيازها در خود بسيار بالا است و در حدود 240 مگابايت مي شود اين نوع نصب در CD نرم افزار قرار دارد.


تنظيمات زير را به ترتيب انجام دهيد. نمونه اين تنظيمات در تصوير بعد قرار دارد.

توجه

  • مورد 5 نام نمونه sql است كه با شماره 12 در راهنماي نصب sql server مشخص شده است.همان نام را به اضافه (\.) در اين قسمت وارد نماييد. به عنوان مثال SQLEXPRESS_2008\.
  • مورد 6 نام پايگاه داده است كه به دلخواه مي توانيد يك نام براي آن انتخاب نماييد.در حقيقت نام فايلي است كه تمام اطلاعات فايل و غيره كه ذخيره مي كنيد در آن قرار داده مي شود.
  • مورد 7 نوع اعتبار سنجي براي وارد شده به فايل پايگاه داده است كه هم مي تواند اعتبار سنجي با ويندوز باشد هم با sql server. در صورتي كه اعتبار سنجي را با sql قرار دهيد بايد نام كاربر در سرور و رمز عبور كاربر در سرور را وارد نماييد.
  • در صورتي كه اعتبار سنجي با sql باشد بايد مورد 8 را پر نماييد و نام كاربر در سرور sa مي باشد.
  • در صورتي كه اعتبار سنجي با sql باشد بايد مورد 9 را پر نماييد كه رمز عبور كاربر در سرور همان رمزي است كه با شماره 24 در راهنماي نصب sql server مشخص شده است مي باشد.

نمونه تنظيمات


اين تنظيمات بر اساس راهنماي نصب Sql express 2008 صورت گرفته است اگر شما در نصب sql express 2008 تغييراتي در آيتم هاي زير داده ايد بايد به همان صورت در اينجا تنظيمات را انجام دهيد. راحت ترين حالت اينست كه طبق راهنماي نصب موجود پيش رويد. در اين قسمت بايد تست كنيد كه آيا با اين اطلاعات و تنظيمات وارد شده نرم افزار مي تواند با نرم افزار Sql Express 2008 ارتباط برقرار كند يا خير. بنابر اين بعد از وارد كردن تنظيمات بر روي تست ارتباط با سرور كليك كنيد. در صورتي كه ارتباط برقرار شد پيام زير نشان داده مي شود در غير اين صورت پيغام خطا نمايش داده خواهد شد.


بر روي تاييد كليك نماييد. بعد از ايجاد فايلهاي مورد نياز متناسب با تنظيمات شما پنجره زيز ظاهر خواهد شد.


در نهايت نام كاربري و رمز عبوري را كه وارد كرده بوديد را مجددا در پنجره زير وارد نماييد تا به داخل نرم افزار وارد شويد.